• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Görsel Destekli Tarih Videoları Sesli Tarih Menüsünde
  • Özgün Tarih Materyalleri
  • Tarihi Fıkralar
  • Tarih Yazılısından İnciler
  • Tübitak Tarih Proje Örnekleri
  • Sınavlar Bölümünde Bilgilerinizi Test Edebilirsiniz
  • Peygamberimizin Hayatı ve Örnek Ahlakı
  • KPSS Sunuları Yenileniyor
  • Bulmacalarla Tarih Öğreniyorum
  • Tarih Sunuları için tıklayınız.
  • En güncel tarih sunuları burada.
Erbaa'da Mopet-Motosiklet Kullanımı ve Halkın Mopet ve Motosiklet Algısı

TÜBİTAK BİLİM FUARLARI

2013

PROJENİN ADI: Erbaa'da Mopet-Motosiklet Kullanımı ve Halkın Mopet ve Motosiklet Algısı

PROJENİN AMACI: Halkın moped-motosiklet algısını ortaya koymak ve moped-motosiklet kullanımının daha bilinçli olmasını sağlamak

          

 

Özet

    Daha önceden motosiklet kazalarıyla ilgili yapılan çalışmalar göz önünde bulundurularak    motosikletlerin çevreye olan etkilerini öğrenmek için araştırmalar yaptık. Araştırmaların sonuçlarını değerlendirip grafikler elde ettik. Bu grafiklerin sonucunda motosiklet kullananların ve kullanmayanları çelişkili cevaplar verdiğini, alınan önlemlerin yeterli bulunmadığını tespit ettik.

 

Yöntem ve Süreçler

      Yaptığımız projede ilk olarak motosiklet kullananlar ve kullanmayanlar olarak 2 ayrı bölümden oluşmak üzere sorular hazırladık. Daha sonra hazırladığımız anketleri uyguladık. Yapılan ihlallerle ilgili gözlemler yaparak fotoğraflar çektik. Emniyet müdürlüğüne giderek röportaj yaptık. Caddeden bir saat içinde geçen motosiklet sayısını ve kaçının tescilli kaçının tescilsiz olduğunu tespit ettik. Yaptığımız anketleri değerlendirerek yüzde oranlar elde ettik.

 Sonuç ve tartışma:

 

    

Bu projeyi yaparak şu sonuçları elde ettik:

   -91 kişiden 29’u motosiklet kullanırken 72 kişinin kullanmadığını, Motosiklet-Moped kullananların daha çok 31-40 yaş arası olduğunu,çoğunun 10-20 yaşından itibaren motosiklet kullanmaya başladığını,çoğunun tescilli motosiklete sahip olduğunu, çoğu motosikletleri ulaşım amaçlı kullandığını, çoğunun trafik krallarına uyduğunu belirtmesine rağmen kaza oranının yaklaşık yarı yarıya olduğunu,  çoğunun kask takmanın zorunlu olduğunu bilmesine rağmen kask takmadığını, emniyet müdürlüğünün çalışmalarını yeterli bulmadığını,

 

     

          Motosiklet-Moped kullanmayanların çoğunun motosiklet-moped kazası gördüğünü,  yakınlarının kaza yapmadığını söyleyenlerin oranının yüksek olduğunu, çoğu motosikletlilerin kurallara uymadığını düşündüğünü, motosiklet denince akıllarına gürültü geldiğini, çoğunun akşamları lambasız motosiklet kullanıldığını, emniyet müdürlüğünün  önlemlerini yeterli bulmadığını tespit ettik.

Projeyi Hazırlayan: Nalmes DOĞAN-Cansu DEMİR

Danışman Öğretmen: Arif ÖZBEYLİ

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
249 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam218
Toplam Ziyaret284751
Saat
Kanuni'den Mora Valisi Bali Bey'e
"Her iyiliğin kaynağı adalettir.Adil olmayan kişinin elinden çıkan iş,kötü iştir. Peygamberimiz "Bir günün adaleti yetmiş yıllık ibadetten üstündür" buyurmuştur.Öyle insanlar var ki ellerinde fırsat yok iken salih, abid ve zahit görünürler,ellerine fırsat geçince nemrut kesilirler, ..Hizmetinde kullandığın adamların dış hallerine aldanma!Mala muhabbet göstereni devlet hizmetinde kullanma! Zira o adamlar ki,Allah'ın bana emanet ettiği halkı ezerler,Kıyamet günü sorumlu benim!...

Ey Gazi Bali Bey ;  mansıbımın geliri masrafıma yetmez diye gam çekme.Ne dileğin varsa benden iste.Sana emanet ettiğim askerlerimin ve tebamın gençlerini evlat,ihtiyarlarını baba, yaşlılarını da kardeş bil...Bilhassa fukaraya şefkat ve muhabbetle ihsan kapılarını aç..."

 DÜNYADA SÖZÜ DOĞRU HAK TANIR BİR ADAM BULAMADIM

Sultan III.Mehmet bir gün yanında bulunan devlet büyüklerine:

-"Bu dünyada sözü doğru hak tanır bir adam bulamadım" deyince, etrafındakilerde sebebini sordular.Bunun üzerine III.Mehmet şöyle dedi:

-"Şeyhülislam Bostanzade Efendiye iltifat ettim, derhal cahil bîr kardeşini Rumeli kazaskeri yaptı.Gene cahil bir gence rica ile Selanik kadılığını verdirdi. Bundan sonra babamın hocası Saadettin’e iltifat ettim,doğru ve hak bilir dedim, o da oğlunu Anadolu kazaskerliğine ve bir diğer oğlunu da Edirne kadılığına tayin ettirdi işte görüyorsunuz,ben artık kime güveneyim?"