• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Görsel Destekli Tarih Videoları Sesli Tarih Menüsünde
  • Özgün Tarih Materyalleri
  • Tarihi Fıkralar
  • Tarih Yazılısından İnciler
  • Tübitak Tarih Proje Örnekleri
  • Sınavlar Bölümünde Bilgilerinizi Test Edebilirsiniz
  • Peygamberimizin Hayatı ve Örnek Ahlakı
  • KPSS Sunuları Yenileniyor
  • Bulmacalarla Tarih Öğreniyorum
  • Tarih Sunuları için tıklayınız.
  • En güncel tarih sunuları burada.

Anasayfa

Ünlü düşünür Jean-Jacques Rousseau 1712'de İsviçre'nin Cenevre kentinde doğdu. Annesi doğumdan kısa süre sonra öldü, babası ise Rousseau on yaşındayken sürgüne gönderildi ve O'nu ardında bırakarak Cenevre'den ayrıldı. Rousseau da 1728 yılında, on altı yaşındayken Cenevre'yi terk etti. Uzun yıllar boyu Rousseau; bir yerden diğerine, bir işten ötekine gezip duran bir meçhuldü.
06.12.2017
John Fitzgerald Kennedy, 1917'de Brookline, Massachusetts'da doğdu. 20 Ocak 1961'den, Dallas (Texas)'da bir suikasta kurban gittiği 22 Kasım 1963'e kadar Birleşik Devletler başkanıydı. Kennedy'nin yaşamına ilişkin diğer bilgilerin çoğunu; biraz bunların çok iyi biliniyor olmasından, ama esas olarak Kennedy'nin kişisel ve siyasi faaliyetlerinin büyük kısmının bu listede yer almasıyla pek az ilgisi bulunduğundan, atlayacağım.
05.12.2017
Maziden seslenen büyükler. Onların yaşadıklarından ders çıkaracağımız olaylar ve onlardan ders veren hikayeler, öğütler, nasihatler.
17.02.2019
"Güzel ahlak" adı altında toplanan bu güzel vasıfları "örnek insan" olarak en mükemmel şekilde yaşayan insan, Peygamber Efendimizdir(a.s.m.). Onun ahlakı o kadar yücedir ki, Cenab-ı Hak, ona hitap ederek şöyle buyurur: "Hiç şüphesiz senin için bitmez tükenmez bir mükâfat var¬dır. Ve hiç şüphesiz sen pek büyük bir ahlak üzerindesin." (Ka¬lem Sûresi, 3-4)
29.11.2017
Daha evvel de ifade ettiğimiz gibi, Rusya’daki esirler ve başlarına gelenler hakkındaki bilgilerimiz bir hayli sınırlı. Ne yazık ki Devlet-i Aliyye’nin esirlerin takibi ile alakalı bir politikası yoktu. Fransa ve Almanya, Harbiye Nezâretleri marifetiyle; Rusya ve Avusturya ise Kızılhaç aracılığıyla üserâsının takibini yaparken Osmanlı’nın herhangi bir teşkilât kurmaması büyük eksiklikti.
27.11.2017
Cefakar, fedakar, vefakar ve sevgi dolu bütün öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun.
24.11.2017
Otuz yılı aşkın bir saltanat döneminde, büyük iç ve dış gailelerle uğraşan Sultan II. Mahmud, kendisinden önceki birçok padişah gibi, devlete yeni bir çehre kazandırmak, atalet içerisinde bulunan kurumlan canlandırmak ve üstün bir vasıf kazandırmak için önemli çalışmalar yapmış bir padişahtır.
22.11.2017
Gedik Ahmet Paşa, Fatih zamanında başarılarıyla şöhret kazanmış olan değerli kumandanlardandı. Milliyeti ve ilk hizmetleri kesin olmamakla beraber, onun Arnavud veya Rum esiri veya devşirme olduğu ve yeniçeri ocağından yetişmiş bulunduğu rivayet edilmektedir.
22.11.2017
Şemalarla İnkılap Tarihi Sunusu
16.01.2019
Hayata dokunan küçük hikayeler
18.02.2019
 4  ...

 


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam140
Toplam Ziyaret351069
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68565.7084
Euro6.30036.3256
Saat
Kanuni'den Mora Valisi Bali Bey'e
"Her iyiliğin kaynağı adalettir.Adil olmayan kişinin elinden çıkan iş,kötü iştir. Peygamberimiz "Bir günün adaleti yetmiş yıllık ibadetten üstündür" buyurmuştur.Öyle insanlar var ki ellerinde fırsat yok iken salih, abid ve zahit görünürler,ellerine fırsat geçince nemrut kesilirler, ..Hizmetinde kullandığın adamların dış hallerine aldanma!Mala muhabbet göstereni devlet hizmetinde kullanma! Zira o adamlar ki,Allah'ın bana emanet ettiği halkı ezerler,Kıyamet günü sorumlu benim!...

Ey Gazi Bali Bey ;  mansıbımın geliri masrafıma yetmez diye gam çekme.Ne dileğin varsa benden iste.Sana emanet ettiğim askerlerimin ve tebamın gençlerini evlat,ihtiyarlarını baba, yaşlılarını da kardeş bil...Bilhassa fukaraya şefkat ve muhabbetle ihsan kapılarını aç..."

 DÜNYADA SÖZÜ DOĞRU HAK TANIR BİR ADAM BULAMADIM

Sultan III.Mehmet bir gün yanında bulunan devlet büyüklerine:

-"Bu dünyada sözü doğru hak tanır bir adam bulamadım" deyince, etrafındakilerde sebebini sordular.Bunun üzerine III.Mehmet şöyle dedi:

-"Şeyhülislam Bostanzade Efendiye iltifat ettim, derhal cahil bîr kardeşini Rumeli kazaskeri yaptı.Gene cahil bir gence rica ile Selanik kadılığını verdirdi. Bundan sonra babamın hocası Saadettin’e iltifat ettim,doğru ve hak bilir dedim, o da oğlunu Anadolu kazaskerliğine ve bir diğer oğlunu da Edirne kadılığına tayin ettirdi işte görüyorsunuz,ben artık kime güveneyim?"