• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Görsel Destekli Tarih Videoları Sesli Tarih Menüsünde
  • Özgün Tarih Materyalleri
  • Tarihi Fıkralar
  • Tarih Yazılısından İnciler
  • Tübitak Tarih Proje Örnekleri
  • Sınavlar Bölümünde Bilgilerinizi Test Edebilirsiniz
  • Peygamberimizin Hayatı ve Örnek Ahlakı
  • KPSS Sunuları Yenileniyor
  • Bulmacalarla Tarih Öğreniyorum
  • Tarih Sunuları için tıklayınız.
  • En güncel tarih sunuları burada.

Anasayfa

Tarihin çeşitli devirlerinde birçok devlet, kaçınılmaz olarak, nüfus ve mal sayımı yapmıştır. Özellikle sanayi öncesi tarım toplumlarında sıklıkla bu yönteme başvurulmuştur. Devletler böylelikle maddi potansiyellerini tespit ederek politikalarını şekillendirebilmişlerdir. Kökeni Eski Mısır’a kadar giden sayım geleneği Romalılar, Yahudiler, Bizanslılar, Selçuklular, İlhanlılar, Mısır ve İspanya’da Araplar tarafından uygulana gelmiştir.
13.12.2017
John Dalton, atom hipotezini on dokuzuncu yüzyılın başlarında bilim ırmağına katan İngiliz bilim adamıdır. Bunu yapmakla; o günden bu yana kimya biliminde kaydedilen müthiş gelişmeyi mümkün kılan anahtar düşünceyi ortaya atmış oluyordu.
07.12.2017
Büyük besteci Johann Sebastian Bach, batı Avrupa'da var olan birbirinden farklı milli müzik üsluplarını başarıyla kaynaştıran ilk kişidir. İtalyan, Fransız ve Alman müzik geleneklerinin en iyi yönlerini bir araya getirerek bu gelenekleri daha da zenginleştirmiştir. Sağlığında o kadar da ünlü olmayan Bach, ölümünün üzerinden geçen elli yıl zarfında neredeyse unutulmuştu. Ama ünü son yüz elli yıldır giderek artmaktadır ve bugün gelmiş geçmiş en büyük iki üç besteciden biri, hatta bazılarınca en büyüğü kabul edilmektedir.
07.12.2017
İranlı peygamber! Zerdüşt (Zaradustra), 2500 yıl süren ve günümüzde hâlâ müritleri olan bir dinin; Zerdüşt dininin kurucusudur. Aynı zamanda bu dinin kutsal metni Avesta'nın en eski bölümü olan Gathas'ın da yazarıdır.
07.12.2017
Ünlü İngiliz filozof John Locke, meşruti demokrasinin temel fikirlerini tutarlı bir şekilde toparlayabilen ilk yazardır. Fikirleri, Fransız aydınlanmasının önde gelen birçok düşünürünün yanı sıra, Birleşik Devletlerin kurucularını kuvvetle etkilemiştir.
07.12.2017
Gezegen hareketlerinin bağlı olduğu kanunları bulan Johannes Kepler, 1571’de Almanya'nın Weil der Stadt kasabasında doğmuştur. Dünyaya geldiği tarihte Copernicus'un gezegenlerin dünyanın değil de güneşin etrafında döndüğü kuramını ortaya atan "De revolutionibus orbium coelestium" adlı büyük kitabı yayımlanalı yirmi sekiz yıl olmuştu. Kepler Tübingen üniversitesinden 1588'de lisans diploması aldı, üç yıl sonra da aynı üniversitede lisansüstü çalışmalarını tamamladı.
07.12.2017
İskoç mucit James Watt, genellikle buhar makinesini yapan kişi olarak tanımlanan insan, Sanayi Devrimi'nin kilit adamıydı. Aslında Watt bir buhar makinesi yapan ilk kişi değildi. Benzer cihazlar birinci yüzyılda İskenderiyeli Hero tarafından da anlatılmaktaydı. 1698 yılında Thomas Savary su pompalamakta kullanılan bir buhar makinesinin, 1712'de ise Thomas Newcomen bu makinenin biraz daha geliştirilmiş bir modelinin patentini almıştır. Yine de Newcomen'in buhar makinesinin verimi o kadar düşüktü ki, sadece kömür madenlerinden su boşaltmakta işe yarıyordu.
06.12.2017
Savaş başladığında Fransa’da, ağırlıklı bölümünü Ermeni, Süryani, Marunî, Rum vb. tebaanın oluşturduğu 8-10 bin civarında Osmanlı vatandaşı yaşıyordu. Müslüman-Türk kökenli vatandaşlar ise buna kıyasla daha az sayıdaydı. Asıl tehdit altında olanlar da işte bu Müslüman kökenli olanlardı. Diğer etnik kökenli Osmanlılar, etnik kimliklerini belgelediklerinde ya da muteber Fransız şahitlerce tasdik edildiklerinde, İngiltere’de olduğu gibi, “esâret” tehlikesinden kurtuluyorlardı.
06.12.2017
Ünlü düşünür Jean-Jacques Rousseau 1712'de İsviçre'nin Cenevre kentinde doğdu. Annesi doğumdan kısa süre sonra öldü, babası ise Rousseau on yaşındayken sürgüne gönderildi ve O'nu ardında bırakarak Cenevre'den ayrıldı. Rousseau da 1728 yılında, on altı yaşındayken Cenevre'yi terk etti. Uzun yıllar boyu Rousseau; bir yerden diğerine, bir işten ötekine gezip duran bir meçhuldü.
06.12.2017
John Fitzgerald Kennedy, 1917'de Brookline, Massachusetts'da doğdu. 20 Ocak 1961'den, Dallas (Texas)'da bir suikasta kurban gittiği 22 Kasım 1963'e kadar Birleşik Devletler başkanıydı. Kennedy'nin yaşamına ilişkin diğer bilgilerin çoğunu; biraz bunların çok iyi biliniyor olmasından, ama esas olarak Kennedy'nin kişisel ve siyasi faaliyetlerinin büyük kısmının bu listede yer almasıyla pek az ilgisi bulunduğundan, atlayacağım.
05.12.2017
 4  ...

 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret272002
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.34175.3631
Euro6.06746.0917
Saat
Kanuni'den Mora Valisi Bali Bey'e
"Her iyiliğin kaynağı adalettir.Adil olmayan kişinin elinden çıkan iş,kötü iştir. Peygamberimiz "Bir günün adaleti yetmiş yıllık ibadetten üstündür" buyurmuştur.Öyle insanlar var ki ellerinde fırsat yok iken salih, abid ve zahit görünürler,ellerine fırsat geçince nemrut kesilirler, ..Hizmetinde kullandığın adamların dış hallerine aldanma!Mala muhabbet göstereni devlet hizmetinde kullanma! Zira o adamlar ki,Allah'ın bana emanet ettiği halkı ezerler,Kıyamet günü sorumlu benim!...

Ey Gazi Bali Bey ;  mansıbımın geliri masrafıma yetmez diye gam çekme.Ne dileğin varsa benden iste.Sana emanet ettiğim askerlerimin ve tebamın gençlerini evlat,ihtiyarlarını baba, yaşlılarını da kardeş bil...Bilhassa fukaraya şefkat ve muhabbetle ihsan kapılarını aç..."

 DÜNYADA SÖZÜ DOĞRU HAK TANIR BİR ADAM BULAMADIM

Sultan III.Mehmet bir gün yanında bulunan devlet büyüklerine:

-"Bu dünyada sözü doğru hak tanır bir adam bulamadım" deyince, etrafındakilerde sebebini sordular.Bunun üzerine III.Mehmet şöyle dedi:

-"Şeyhülislam Bostanzade Efendiye iltifat ettim, derhal cahil bîr kardeşini Rumeli kazaskeri yaptı.Gene cahil bir gence rica ile Selanik kadılığını verdirdi. Bundan sonra babamın hocası Saadettin’e iltifat ettim,doğru ve hak bilir dedim, o da oğlunu Anadolu kazaskerliğine ve bir diğer oğlunu da Edirne kadılığına tayin ettirdi işte görüyorsunuz,ben artık kime güveneyim?"